• 0352 235 4466
  • 0530 291 5418
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Anatomisi, Göz Kapağı Ameliyatı ve Sonrası

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Göz Kapağı Estetiği - Tanım

Bleferoplasti; göz kapaklarının görünümünü ve/veya fonksiyonunu düzeltmek için yapılan ameliyatın ismidir.

Göz Kapağı Estetiği - Özet anatomi

Gözlerin estetik görünümü ve görüşü yaşlanmadan, çevresel ve genetik faktörlerden etkilenebilir. Göz kapağı cildi vücuttaki en ince deriye sahip olup yaşlanmaya karşı en az dayanıklı yüz bölümüdür. Göz kapağının ince derisi ve hemen altındaki ince kas tabakası, yaşlanma ile daha derinde yerleşmiş olan yağ dokularının dışarıya ve aşağıya sarkmasına engel olamaz.  Göz kapağı cildi ve kaslarındaki gevşeme, kırışıklıklar ve hastaya yorgun görünüm veren yağ torbalarının yerleşmesi ile sonuçlanır.

Göz Kapağı Estetiği - Prosedür hakkında genel bilgi

Göz kapağı cerrahisi alt ve üst göz kapaklarından fazlalık deri ve yağ torbalarının çıkarılması ve sarkmış dokuların doğru pozisyonlarda tespit edilmesi işlemidir. Göz kapağı cerrahisi ile sarkmış üst göz kapağı kaldırılabilir ve gözaltındaki şişkin göz torbaları küçültülebilir. Sonuçta göz kapağı cerrahisi çarpıcı bir biçimde yorgun ve yaşlı görünümü, sarkmaları düzeltir ve göz etrafına gençleşmiş bir görünüm verir. Hastaların genç oldukları zamanlardaki gibi daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmalarını sağlar. Bu operasyon kozmetik sonuçlarının yanı sıra, özellikle üst göz kapağındaki sarkmalara bağlı azalmış görme alanını amacıyla veya alt göz kapağındaki sarkmalara bağlı göz kuruluğu ve enfeksiyonları, kırmızı göz gibi hastalıkları engellemeye yönelik olarak da yapılabilir. Bu işlem tek başına veya daha etkin sonuçlar alabilmek amacıyla diğer fasiyal plastik cerrahilerle birlikte, örneğin kaş kaldırma yüz germe gibi ameliyatlar ile birlikte yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği - Ameliyat öncesi hazırlık

Cerrahınız, görüşmeler boyunca beklentilerinizi belirleyip uygulamayı düşündüğü cerrahi teknik ve sonuçları hakkında detaylı bilgi verecektir. Beklentilerinize ve cerrahınızın fikirlerine göre ek fasiyal prosedürler tavsiye edilebilir. Cerrahınız ameliyat için sağlık durumunuzun yeterli olduğuna karar vermek için tıbbi öykünüzü kapsamlı biçimde inceleyecek, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanama bozuklukları, yara iyileşme özellikleriniz gibi genel sağlık durumunuza yönelik sorular soracaktır. Ayrıca görme alanınız, gözyaşı problemleriniz, lens kullanımınız ve de ameliyattan beklentileriniz açısından sorular sorulacaktır. Daha önceden özellikle göz kapağına yönelik geçirmiş olduğunuz ameliyatları, komplikasyon riskini artırabileceğinden doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Bleferoplastiden önceki haftalarda sigara ve alkol içiminin kesilmesi önemlidir. Cerrahiden önceki haftalarda aspirin, aspirin benzeri diğer ilaçlar, ibuprofen veya diğer non-steroidal anti inflamatuar ilaçlar, gingko biloba, bitkisel ilaçlar ve E vitamini desteğinden kaçınılmalıdır. Son olarak günlük alınan ilaçlara cerrah uygun bulduğu sürece devam edilmelidir. Aksi söylenmedikçe ameliyat öncesi gece yarısından sonra herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyat öncesi duş yapınız ve kaşlarınızı şampuanla yıkayınız. Makyaj yapmayınız. Takma kirpikler, kontakt lensler, takılar ve diğer gereksiz aksesuarlar evde bırakılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği - Ameliyat

Bleferoplasti ameliyatı hafif sedasyon ile veya sedasyon olmaksızın lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında yapılabilir. Bu işlem ayaktan hasta hizmeti olarak klinikte veya hastanede yapılabilir. İşlem ağrısız olmakla beraber işlem boyunca hafif rahatsızlık olabilir. Eğer cerrahınız sizin için genel anesteziyi seçerse işlem boyunca uyuyacaksınız. İşlemin tamamı dört göz kapağının da veya üst ya da alt göz kapaklarının opere edilmesine bağlı olmakla birlikte yaklaşık iki saat sürer. Cerrah cilt kesisini sıklıkla üst göz kapağı için doğal kırışıklık hattı boyunca, alt göz kapağı için ise kirpiklerin altından yapar. Bu insizyon geleneksel bistüri ile veya laser ile yapılabilir. Üst göz kapağının insizyonu göz kapağınzın üst iç köşesinden gözlerinizin dış kısmındaki kırışıklık bölgesine kadar bölgesine uzanır. Cerrah fazla deri, kas ve yağ dokusunu çıkaracaktır ki bu, istenilen sonucu elde etmek için gereklidir. İnsizyon küçük;  absorbe olabilen veya bir hafta içinde çıkarılan dikişlerle kapatılır. Eğer alt göz kapağı opere ediliyorsa, fazla derinin çıkarılması gerekmediğinde bazı cerrahlar transkonjuktival bleferoplastiyi seçer. Bu işlemde alt göz kapağındaki yağ torbaları,  ciltte skar oluşturmadan sadece alt göz kapağının iç kısmına küçük bir insizyon yapılarak çıkarılır.

Göz Kapağı Estetiği - Ameliyat sonrası öneriler

Göz kapağı cerrahisini takiben hastanede yatış gerekli olabilir veya olmayabilir. İyileşme için en iyi ortam doktor ve hastanın tercihlerine göre belirlenecektir. İyileşme hastadan hastaya değişiklik gösterir ve iyileşmenin kolay olması için ameliyattan sonraki ilk bir hafta için tavsiyeler alınmalıdır. İşlemden sonraki ilk günlerde insizyon hattının etrafında kızarıklık ve şişlik gelişir.

Genellikle ilk on gün içinde kızarıklık solar, şişlikler iner. Cerrahiyi izleyen ilk günde şişlikleri azaltmak için soğuk kompres yapılmalıdır. Şişlik ve morluklar baş yukarıda tutularak azaltılabilir. Ameliyattan sonra büyük ihtimalle cerrah gözlerinizi ve dikiş yerlerini merhemle nemlendirecektir. İyileşmenin ilk günü boyunca gözün kurumamasına yardımcı olmak için göz damlaları damlatılır ve insizyonlar merhemle nemlendirilir. Dikişler 3 -7 gün sonra alınır. Ameliyattan sonraki ilk haftada gözün kurumasına neden olabilecek kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Genellikle iyileşmenin 10. günü civarında hastalar normal aktivitelerini yapabilecek kadar iyi hissederler. Ağır aktivitelerden üç hafta boyunca kaçınılmalıdır.

 


İletişim

ico-homeSimetri Estetik | Merkez
Alpaslan Mah.
Şht. Ütgm. Mustafa Şimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu Apt. 105/A
Melikgazi / KAYSERİ
Telefon:
0530 291 54 18
0533 163 84 10
0352 235 44 66
E-Posta:
info@simetriestetik.com.tr

ico-homeSimetri : Dünyam Hastanesi
Telefon
0352 207 77 20

facebook
instagram

odeme kolayliklari3