• 0352 235 4466
  • 0533 163 8410
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı

Op. Dr. Esabil Yüksel, meme büyütme ameliyatı hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır .Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar . Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır . Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir .Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir .Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki memenin eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak limitli sonuçlar vermiştir. Örneğin kişiden yağ dokusu alınarak memelerin kısmen büyütülmesi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur .Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir

Slikon protez sonrası hasta emzirebilir mi?

 

Silikon meme protezi (implantı) nedir?

Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir .Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir. Günümüzde kullanılan meme protezleri şöyle adlandırılabilir: a. Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır .Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir. ABD'lerinde FDA (Food and Drug Administration ) tarafından 2006 yılı kasım ayında tekrar FDA onayı almıştır.b. Silikon balonun içi boştur.Jel dolu (Gel-filled) : Serum fizyoljikle doldurulanlar (Saline-filIed) : Ameliyat esnasında halk arasında tuzlu su diye bilinen serum fizyolojik ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur. Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanlarının imal edildiği bildirilmiştir . c. PVP : Aynı şekilde silikon balonun içi PVP (polyvinyl pyrrolidone povidon) adı verilen kimyasal madde ile doludur. Jel kıvamında ve kullanıma hazır haldedir. Soya Yağı : Silikon balonun içi soya yağı ile doldurulmuş, kullanıma hazır protezlerdir. Kullanım alanı henüz yenidir. Uzak sonuçları hakkında fazla bilgi yoktur.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesi bilmeniz gerekenler nelerdir?

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır.Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu genellikle geçicidir.Bir yabancı cisim olan proteze karşı vücutta bazı bağ dokusu hastalıklarının geliştiği (konnektif doku hastalığı) , bebeğe süt vermenin zorlaştığı, protezin kansere neden olduğu ileri sürülmüştür. Ancak bunların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır .Meme büyütme ameliyatında, memenin büyütülmesi vücut için yabancı bir madde ile sağlanabildiğinden, proteze ait sorunlar olabilir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir. İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz,orta kalınlıkta bir zar oluşması halinde memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark edilebilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez etrafında kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeğe bazen de vücut dışına atmağa çalışır. Kalın kapsül oluşması halinde memelerde sertlik ve bazen asimetri görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez etrafındaki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar yapılabilir Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur.

Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilir. Bazan , protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Eğer gel-filled protez kullanılmışsa, doku aralıklarına sızan bu maddeler kitle oluşmasına neden olabilir. Soya yağının nasıl etki ettiği henüz bilinmemektedir. Serumla dolu protez kullanılmışsa, protez içine doldurulan serum fizyolojik protez dışına, doku aralıklarına sızabilir, bu takdirde dışarı sızan serum vücuda herhangi bir zarar vermeden dokular tarafından hızla emilir. Aslında damar yolu ile verilebilen ve başka tedavi amaçları ile kullanılan bu maddenin hiçbir zararı yoktur .Protezi yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş memelerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez mamografide bir boşluk olarak görülür.

Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riski artmaz, normal meme dokusu ile aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır.Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce , sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz,seçilecek protezi,protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.

Göğüs büyütme ameliyatı

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır.1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu izin yerleşimi şunlardan biri olabilir:

  • Meme altı kıvrımı (Submammarian)
  • Meme baş alt kısmı (Sirkumareolar)
  • Koltukaltı (aksiller)


Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez konabilmektedir. Ancak bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz akalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez hastanın meme yapısına göre meme dokusu arkasına yada göğüs kasının (pektoral) arkasına yerleştirilebilir. Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır, bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir .

Meme büyütme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır.

Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü (textured) yuvarlak protezler kullanılmaktadır. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilecektir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası kanser riski artar mı?

 

 


Yorumlar   

0 #15 Simetri Estetik 11-06-2018 09:30
Alıntılandı Gülay:
Iyi aksamlar
Gögüs kücültme fiyatlari kactan basliyor ve en fazla kaca kadar cikiyor

Merhabalar ,
Fiyat bilgisi merkezimizde ücretsiz görüşmede doktorlarımız tarafından belirtilmektedir.
Dilediğiniz zaman 0 352 235 44 66 dan randevu alarak misafirimiz olabilirsiniz.
Alıntı
+3 #14 Gülay 10-06-2018 20:33
Iyi aksamlar
Gögüs kücültme fiyatlari kactan basliyor ve en fazla kaca kadar cikiyor
Alıntı
0 #13 Simetri Estetik 26-05-2018 13:01
Alıntılandı Zeliha:
Göğüs estetiği ameliyatlarda ücreti peşin mi alıyorsunuz?

Merhabalar,
Kredi Kartı ile de ödeme yapabilmektesiniz.
Alıntı
+4 #12 Zeliha 25-05-2018 15:19
Göğüs estetiği ameliyatlarda ücreti peşin mi alıyorsunuz?
Alıntı
+1 #11 Simetri Estetik 02-10-2017 06:05
Alıntılandı ali:
Merhaba. Jinekomasti ameliyatı yapıyor musunuz? Liposuction değil, keserek doku çıkarma işleminden bahsediyorum.

Merhabalar Ali Bey,
Lazer ile de kesi yapılarak da jinekomasti operasyonu yapmaktayız. Lazer ile yapıldığında diğerine göre iyileşme süreci daha hızlı olduğundan tercih edilmekte. Siz diğer yöntem isterseniz diğeri de yapılmaka tabi. Dilediğiniz zaman ücretsiz görüşmemize 0 352 235 44 66 dan randevu alarak gelebilirsiniz.
Görüşmek dileğiyle...
Alıntı
+1 #10 Simetri Estetik 02-10-2017 06:02
Alıntılandı selda:
merhaba ben yurtdisinda yasiyorum bana göğús búyútme diklestirme estetigi icin tahminen bir fiyat söyleyebirmisiniz

Merhabalar Selda Hanım,
Fiyat bilgisi meme büyütme işleminde kullanılacak protez , protez modeli ameliyat olunacak hastane gibi durumlardan farklılık göstermektedir. Merkezimizde görüşmeler ücretsiz olmaktadır. Türkiye de olduğunuzda ücretsiz görüşmemize bekleriz. Dilerseniz 0 352 235 44 66 yı da arayabilirsiniz.
Alıntı
+3 #9 ali 30-09-2017 21:22
Merhaba. Jinekomasti ameliyatı yapıyor musunuz? Liposuction değil, keserek doku çıkarma işleminden bahsediyorum.
Alıntı
+1 #8 Simetri Estetik 08-05-2017 08:32
Alıntılandı Esra soyer:
Merkezinizde popo estetiği amelyatı yapılıyormu?

Merhabalar,
Merkezimizde popo estetiği bünyemizde bulunan 3 Plastik Cerrah tarafından 3 büyük hastanede yapılmaktadır. Doktor seçimini hastalarımıza bırakmaktayız.Görüşmelerimiz ücretsiz olup dilediğiniz zaman 0 352 235 44 66 dan randevu alarak merkezimizde misafirimiz olabilirsiniz.
Alıntı
+3 #7 Esra soyer 27-04-2017 20:10
Merkezinizde popo estetiği amelyatı yapılıyormu?
Alıntı
+1 #6 Simetri Estetik 21-02-2017 15:22
Alıntılandı Habibe:
Meme toparlama ameliyatinin fiyati nedir

Merhabalar Habibe Hanım,
Fiyat bilgisi merkezimizde ücretsiz görüşmede görüşeceğiniz doktorumuz tarafından belirtilmektedir.
Dilediğiniz zaman 0 352 235 44 66 dan randevu alarak merkezimizde misafirimiz olabilirsiniz.
Alıntı

İletişim

E : info@simetriestetik.com.tr
T : +90 352 235 44 66
F : +90 352 235 44 66

ico-homeSimetri Estetik | Merkez
Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu apt 105
Melikgazi, Kayseri

facebook
instagram
twitter
odeme kolayliklari3