• 0352 235 4466
  • 0533 163 8410
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dudak Estetiği

Dudak estetiğinde uygulanan teknikler...

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 
Dudak, yüzün estetik görüntüsünde önemli derecede yeri olan bir organdır. Tarih boyunca ressamlara, heykeltraşlara ve şairlere konu olmuştur. Fotomodeller burun, gözler ve yüz konturlarının yanında dudaklarındaki kıvrımlar ile seksualitelerinin yansımasına olanak bulmuşlardır. Özellikle üst dudağın bu güzellikte önemli bir rolü vardır. Güzel bir dudak, zarif kıvrımları ve çıkıntıları ile kişiye küçümsenmeyecek bir güzellik katar. Üst dudaktaki kıvrımlar “eros yayı=aşk yayı” olarak adlandırılır Dudağın şekli, bir seksüalite yansıması olarak estetik ve seks bilimciler dalında birçok kez konu edilmiştir. Normal ve güzel bir yüz yapısında, alt ve üst dudaklar arasında ve yüzün geri kalan kısmında bir harmoni vardir.Yerleşimi çene ve burun arasında olan bu organ, dişlerle çene yapısı ve yüzün oranlarıyla bütünlük yapıp yüzün güzelliğine önemli etkileşim sağlayan bir yer işgal eder. Dudağın inceliği, kalınlığı, genişliği ve yüz ya da ağız üzerindeki konumu bu güzellikte önemli rol oynar.

Yaşlanmayla dudağın kırmızı kısmı solar, dudak uzar ve sarkar, dudak kıvrımları yüksekliğini kaybeder, yassılaşır, eros yayı veya cupid’s bow denilen kısım kıvrımlarını yitirir ve dudak çekiciliğini kaybeder. Yaşlanmayla oluşan veya yapısal olarak genç yaştaki dudak şekil bozukluklarını düzeltmek ve yüzün güzelliğini yeniden kazandırmak estetik plastik cerrahinin özel ilgi alanlarından biri olmuştur.

Dudakta Dolgularla Yapılan Estetikler

a) Kendi dokuları ile yapılan doldurma işlemleri (Doku aşıları)

  1. Dermis şeritleri Vücudun başka bir yerinden alınan deri parçasının alt tarafındaki dermis denen doku kısmı şeritler şeklinde çıkarılıp dudak içine yerleştirilir. Özellikle dudak kenarlarına yerleştirilen bu doku dudağın kıvrımlarını arttırarak daha seksi bir görünüm verdirir. Şişler indikten sonra naturel fakat daha çekici bir dudak elde edilir. Yabancı maddelerin enjeksiyonu ile elde edilen itici ve suni görüntü hiçbir zaman oluşmaz.

  2. Yağ dokularının yağ hücreleri ile birlikte konsantre bir şekilde iğne ile dudağa verilerek kontur ve kalınlık sağlanır. Bu yöntemin avantajı hiçbir kesi yapımadan iğne ile alınan yağ dokularının yine iğne ile dudağa verilmesidir. Bu yöntem de yine insanın kendisinden alınan dokunun kendisine aşılanması prensibidir. Dudaktaki aşk yayı denilen kıvrımların bu yöntemle elde edilmesi de son derece doğal bir dudağa sahip olmayı sağlar. Çok ince dudaklarda üçer ay aralıklarla yağ enjeksiyonunun 2-3 kez tekrarlanması uzun süre kalıcı ve doğal bir görünüm getirir.

  3. Doku kokteyli ile bu bölgeye iğnelerle kontur verilmesi (dermis şeritleri ile yapılan işlemin bir modifikasyonu olup, en etkin kontur sağlanması tekniğidir). Derinin alt tabakasından çıkarılan dermis ve zarlar özel bir teknikle ince ince kıyılır ve kollajenden çok zengin olan bu doku iğne ile dudağın gerek görülen bölgelerine enjekte edilir. Bu yaklaşım dudağa istediğimiz şekli vermemize yardımcı olur. Bu bir otokolajendir.

b) Yabancı dolgu maddeleri (Heterotransplantlar)

  1. Hyaluronik Asit: Vücutta bulunan bir madde olup, şu ana kadar komplikasyonu pek sayılmayan bir maddedir. Yabancı maddeler içinde en selim olanı gibi gözükmektedir. Bunun da tesiri 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu maddelerden ince olan şekli (restylane), dudak kenarlarına, ince kırışıklara daha koyu kıvamlı olanı (perlane) ise dudağın içine ve oluklara verilebilmektedir. Yabancı maddeler içinde en kabul edilebilen budur. FDA onaylı olması ve doğal görüntüyü bozmaması, dokularımıza zarar vermemesi nedeniyle bizim kliniklerimizde dokudan sonra en kabul edilebilen madde olmaktadır.
  2. Kolajen: Piyasada kolajen olarak bilinen bu madde, sığırdan üretilen maddedir. Otokolajen ile karıştırılmamalıdır. Otokolajen; sizin dokunuz alınıp, laboratuvara gönderilerek elde edilen bir kolajendir. Bu hetore kolajen immün reaksiyonlar yapabilmekte, vücut tarafından reddedildiği için de vücutta tesirleri çok geçici olabilmektedir. Alerjik reaksiyonları da sıklıkla görülebilmektedir. Son zamanlarda deli dana hastalığı taşıma gibi bir riskinden söz edilmektedir.
  3. Silikon: Sıvı silikon şeklinde verilen bu dolgu maddesi dudağı kalınlaştırmakta, ancak bütün dokuların içine sızıp, buradaki normal anatomiyi bozup kas, guddeler ve deri altı dokuların şeklini deforme etmektedir. Tehlikeleri nedeniyle Amerika’da tamamen yasaklanmış bir yöntem olup, bunu yanlışlıkla kullandırmış olanların tedavisi de çok zordur. Lastik gibi bir kıvam verip, kadınları mutsuz kılmakta ve bu lastik kıvam öpüşmede adeta taş gibi bir dokunuş meydana getirdiğinden son derece rahatsız edici olabilmektedir. Birçok hasta dudaklarında his kaybından şikayetçidir. Ayrıca alerjik reaksiyonlarla dudakta yaralanmalara da yol açabilmektedir.
  4. Diğer dolgu maddeleri: Yüze ve vücudun diğer yerlerine enjekte edilen 150 kadar yabancı madde vardır. Bu maddeler mucize yaratıyormuş gibi insanlara takdim edilmekte ve birçok insan çok acı çekmekte ve düzeltilemez kötü sonuçlarla perişan olmaktadırlar. Bu çeşitli maddelerin komplikasyonları plastik cerrahi bilimsel toplantılarında örneklerle dile getirilmektedir. Çok belirgin olmayan komplikasyonlarda ise bu yabancı maddelerin dokularımıza ne kadar zarar verdiği bilinmemektedir.

 Yorumlar   

0 #13 Simetri Estetik 15-02-2020 09:46
Alıntılandı azra:
alnımda bir çok yara izi ve bir tane de yanık var lazere girmek istiyorum bana bir fiyat söyler misiniz ? ayrıca kaç yaşındakilere yapabiliyorsunuz ?

Merhabalar, Merkezimizde görüşmelerden ücret almamaktayız. Dilediğiniz zaman 0352 235 44 66 dan randevu alarak misafirimiz olabilirsiniz.
Görüşmek dileğiyle.
Alıntı
+1 #12 azra 14-02-2020 16:11
alnımda bir çok yara izi ve bir tane de yanık var lazere girmek istiyorum bana bir fiyat söyler misiniz ? ayrıca kaç yaşındakilere yapabiliyorsunuz ?
Alıntı
0 #11 Simetri Estetik 23-09-2019 14:49
Alıntılandı kubilay:
merhabalar yaşım 28 üst ve alt dudağım çok büyük ve üşt çenemdeki dişlerin yaklaşık yarım cm dışa çıkıntılı aceba dudak küçültme ameliyatı yapılır mı, iyileşme süresi ve ücreti ortalama ne kadardır teşekkür ederim

Ameliyat uygulanabilir fakat sizi görüp değerlendirmemiz gerekir.Ücretsiz muayenemizde dilediğiniz zaman 0352 235 44 66 dan randevu alarak misafirimiz olabilirsiniz.
Alıntı
+2 #10 kubilay 22-09-2019 08:24
merhabalar yaşım 28 üst ve alt dudağım çok büyük ve üşt çenemdeki dişlerin yaklaşık yarım cm dışa çıkıntılı aceba dudak küçültme ameliyatı yapılır mı, iyileşme süresi ve ücreti ortalama ne kadardır teşekkür ederim
Alıntı
+2 #9 Simetri Estetik 05-07-2019 11:48
Alıntılandı as:
merhaba, dudakta doku bozukluğu için bir tedaviniz var mıdır? cilt dokusunda bir bozukluk var.

Merhabalar,
Deformasyon derecesini görmek açısından doktorlarımızın sizi muayene etmesi gerekmektedir. Dilediğiniz zaman ücretsiz görüşmemizde 0 352 235 44 66 dan randevu alarak misafirimiz olabilirsiniz.
Alıntı
+2 #8 as 04-07-2019 12:34
merhaba, dudakta doku bozukluğu için bir tedaviniz var mıdır? cilt dokusunda bir bozukluk var.
Alıntı
+2 #7 Simetri Estetik 05-02-2018 10:32
Alıntılandı Betül:
İyi günler.üst dudağım alt dudagima gore biraz ince üst dudagimin biraz daha dolgun olmasını istiyorum bunun doğallığını bozmadan istiyorum ne madde kullanirsiniz ve fiyatı nasıl olur iyi günler

Merhabalar Betül Hanım,
Hyalüronik Asit dolgu ve yağ dolgu duruma göre doktorlarımız tarafından değerlendirilip uygun olan dolgu ücretsiz görüşmemizde belirtilebilir. Dilediğiniz zaman 0 352 235 44 66 dan randevu alarak misafirimiz olabilirsiniz.
Alıntı
+3 #6 Betül 04-02-2018 18:43
İyi günler.üst dudağım alt dudagima gore biraz ince üst dudagimin biraz daha dolgun olmasını istiyorum bunun doğallığını bozmadan istiyorum ne madde kullanirsiniz ve fiyatı nasıl olur iyi günler
Alıntı
+6 #5 Ayşe 22-01-2017 11:56
Merhabalar benim üst dudağımın kıvrımlı yeri birbirinden farklı bana ne önerirsiniz not tekrar uygulama istemeyen dogal bi görünüm istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
Alıntı
+2 #4 Simetri Estetik 10-10-2016 16:40
Alıntılandı Murtaza:
Merhaba hocam benim ağzım sırıtıcak şekilde geniş ve üst dudak kalın ağzını nasıl daraltıyosunuz ve ameljyattan sonra iykeşme süreci ne kadardır

Merhabalar,
Bu dudak ameliyatlarının en zor işlemlerinden biridir. Doğuştan olan dudak yarıklarında, örneğin makrocelia dediğimiz ve ağız kenarının açık olduğu hastalarda, bu bölge kapatılarak dudak normal şekline getirilir. İşte bu teknik estetik cerrahide de kullanılıp ağzı çok geniş kişilerde kenarlardan daraltma yapılarak dikilmesi ile, ağız her bir yandan üç ile yedi milim olmak üzere toplam 1 cm ile 1,5 cm e kadar daraltma imkanı olabilir. Ancak, bu teknikte yara izlerinin daha fazla olacağını hastanın bilmesi gerekir ve buradaki iyileşmenin sağlıklı olabilmesi için de ameliyattan sonra en az üç hafta dudak kenarlarının hareketine kısıtlama getirmesi gerektiği hasta tarafından iyi anlaşılmalıdır.
İyileşme süreci cilt yapınızın yara iyileştirmesiyle doğru orantılıdır. Ücretsiz görüşmelerimize de bekleriz.
İyi günler.
Alıntı

İletişim

E : [email protected]
T : +90 352 235 44 66
F : +90 352 235 44 66

ico-homeSimetri Estetik | Merkez
Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu apt 105
Melikgazi, Kayseri

facebook
instagram
twitter
odeme kolayliklari3