• 0352 235 4466
  • 0530 291 5418
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Lazer Epilasyon

DİODE LAZER EPİLASYON, ALEXANDRİTE LAZER EPİLASYON

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Vücuttaki istenmeyen kılların (laser hair removal yöntemi) ile yok edilmesi dünyada yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu süre içinde Nd- Yag, Alexandraite ve Diode lazerler olmak üzere 3 farklı jenerasyon lazer epilasyon cihazları geliştirilmiştir. Bayanların yanı sıra erkeklerin de ilgi gösterdiği lazer epilasyon ( lazerli Epilasyon ) yöntemi, Avrupa ve Amerika'da da milyonlarca kişide başarı ile uygulanmaktadır.

Her Mevsime, Her Cilt Tipine, Farklı Lazer Tipi İle Yaklaşım... 

Lazer Işınının Epilasyon Etkisi Nasıl Oluşur?

İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yönteminde temel prensip; kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder. Absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder.

Kalıcı lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2-5 mm altındadır. Epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışının -dalga boyu- cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir.

Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) 'da seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilasyon için, cilt rengi; kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır. Gelişmiş lazer epilasyon teknolojilerinde kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre özel ayarlamalar yapılmasını mümkün kılan gelişmiş bilgisayar sistemleri bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozlarla uygulanması seansların uzamasına, tam tersine yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açmaktadır.

Lazer Epilasyon' da Ten Rengi Önemli midir?

Lazer epilasyon ( Lazerli Epilasyon ) yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemdir. Bu özellikteki kişilerde dokuya hasar vermeden yüksek dozlar kullanmak mümkün olacağından ve kıl kökleri de koyu renkli olduklarında ışını daha fazla absorbe edeceğinden tedavi, seans sayısı bakımında daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Lazer cihazlarında, kişiye ve uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapabilme imkanı olduğundan, cilt rengi esmer olan kişilerde, bronz tenlilerde hatta zencilerde bile, dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek uygulanmaktadır.

Lazer Epilasyon'da Neden Birden Fazla Seans Gereklidir?

Lazer Epilasyon KayseriVücut kılları anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden, birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon ( Lazerli Epilasyon ) sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır. Tedavi süreci için (1-1,5 yıla yayılmış olarak) vücut bölgelerinde ortalama 5-6 seans; yüzde 7-8 seans denenebilir.

Lazer Epilasyonda Seans Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Epilasyon işleminde seans sıklığı yüz bölgesinde 1- 1,5 ay, vücut bölgelerinde 2- 2,5 ay'dır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır. Örneğin üçüncü - dördüncü seanstan sonraki uygulamalara daha seyrek aralıklarla gereksinim duyulmaktadır.

Lazer Epilasyon'da Seanslar Ne Kadar Sürer?

Lazer epilasyon ( Lazerli Epilasyon ) yönteminde çok kısa sürelerde, büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Her seans uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örneğin, komple bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 2- 2,5 saat, koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10 -15 dakika, bıyık, çene gibi küçük bölgeler 2- 3 dakika gibi sürelerde taranmaktadır.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var mıdır?

İşlem, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında lazer epilasyon ( Lazerli Epilasyon ) 'un kalıcı yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak, hafif bir kızarıklık, kabarıklık ve yanma görülebilir ki bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklıklar 2 -3 gün devam edebilir.

Lazer epilasyon (Lazerli Epilasyon) uygulamasının güvenli ve etkin bir şekilde yapılması için kişinin kıl ve cilt tipine göre değişen değerlerle yapılması büyük önem taşımaktadır. Güvenli, kalıcı ve kısa sürede tamamlanan bir tedavi için cilde gönderilecek ışınının dokuya zarar vermeden kıl kökünde maksimum tahribat yapması gerekmektedir. Buna göre ışının jul cinsinden enerji değerleri ve milisaniye cinsinden gönderilme süresi ve sıklığı kişinin cilt rengi, kıl rengi, kıl kalınlığı ve yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir.

DİODE LAZER EPİLASYON

Diode lazer 810 nm dalga boyundadır. Bu dalga boyu alexandrite lazere göre ciltte daha derine iner. Cildin derinliklerine rahat inmesi derinde kıl bulunan bölge ve kişilerde avantaj sağlar.
Diode lazerler bir kliniğin en önemli lazerlerindendir. Dalga boyu uzundur. Bu nedenle koyu tenlerde bile rahatça uygulanabilir. Alexandrite lazerden daha derine indiğinden onun etkisinin zayıf olduğu sırt, yüz, omuz ve kol kıllarında daha başarılıdır.

ALEXANDRİTE LAZER EPİLASYON

Alexandrite lazer hızlı ve pratik bir lazerdir. Melanin tarafından iyi tutulur. Bu nedenle sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilir. Bu lazer sistemi doğru seçilmiş kimselerde çok iyi sonuç verir. Fakat yüz gibi riskli bölgelerde tüy azalması yerine tüy artışına neden olabilir. Sırt, omuz, kol bölgesi de bu lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerdendir.

Özetle bu iki lazer sisteminin de bir lazer kliniğinde bulunması en doğru yaklaşımdır.

Lazerleri lazer epilasyon uygulamalarında ön planda öneriyoruz. Alexandrite, diode, nd:yag lazerler epilasyon amaçlı kullanılan lazer sistemleridir. Her biri farklı durumlarda yani kişinin deri rengi, kıl tipi, uygulanacak bölgeye göre tercih edilebilmektedir. En iyi lazer sistemi diye bir kavram yoktur. Hepsinin de yerine göre kullanımı iyi sonuçlar elde edilmesi için uygun olacaktır.

Lazer Tipleri ve Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazer tipleri 3 çeşittir. Bu lazer tiplerinden hangisinin size uygun olduğuna uzman doktorlar karar vermelidir. Lazer epilasyona doğru lazer tipi ile başlanması önemlidir. Epilasyondan beklenen başarı oranı bu sayede artar. Yan etki ihtimalide azalır. Ciddi lazer klinikleri bu üç lazer tipini de bünyesinde bulundurarak en doğru alt yapıyı oluşturmuşlardır.

LAZER EPİLASYONDA SONUÇ OLARAK

Diode Lazerler

Lazer Epilasyon KayseriBu lazer sistemi dünyada çok tercih edilen bir lazer sistemidir. Koyu ve açık tüm cilt tiplerinde kullanılır. Diğer lazerlerin başarılı olamadığı bölgelerde bile başarılı epilasyon yapar.

Alexandrite Lazerler

Bu lazer sistemi açık cilt rengine sahip kimselerde epilasyon için tercih edilir. Etkili lazerlerdir. Doğru bölge ve kişide kullanılırsa sorunsuz ve etkili epilasyon sağlarlar.

Nd:yag Lazerler

Bu lazer sistemi çok koyu tenlerde yaz aylarında bronz tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanım için geliştirilmiştir.

 

 
 

İletişim

ico-homeSimetri Estetik | Merkez
Alpaslan Mah.
Şht. Ütgm. Mustafa Şimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu Apt. 105/A
Melikgazi / KAYSERİ
Telefon:
0530 291 54 18
0533 163 84 10
0352 235 44 66
E-Posta:
info@simetriestetik.com.tr

ico-homeSimetri : Dünyam Hastanesi
Telefon
0352 207 77 20

facebook
instagram

odeme kolayliklari3