• 0352 235 4466
  • 0533 163 8410
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yanık Sonrası Eklem Kısıtlılığı

Kontraktür (Eklem Hareket Kısıtlılığı)

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kontraktür (Eklem Hareket Kısıtlılığı)

Yanık ve doku kaybına neden olan yaraların iyileşmesi o bölgenin ileri derecede büzüşmesi ile sonuçlanabilir. Büzüşme sonucu ortaya çıkan bu gerginliğe kontraktür denir.

Eklem bölgelerinde meydana geldiğinde kontraktür alttaki dokuları da etkilediğinden eklem bölgelerinde hareket kısıtlılığı olur. Yüzdeki kontraktür hatları ise göz kapağı, dudağı, kulağı ve diğer yapılarda çekme hattı oluşturacağından ciddi şekil bozuklukları ve fonksiyon kayıplarına yol açarlar.

Yanık veya diğer nedenlerle oluşan kontraktürler ancak ameliyatla düzeltilebilir. Kontraktüre neden olan doku tamamen çıkarıldıktan sonra oluşan yara deri nakli veya Z-Plasti denilen doku kaydırma yöntemleri ile kapatılır. Daha estetik ve fonksiyonel sonuç almak için uygun durumlarda doku genişletme (Tissue expansion) yöntemlerinden yararlanılır.


Yorumlar   

+4 #1 levent uygül 11-08-2018 05:41
iyi günler hocam. 1 yasındayken agır bır sekılde ıkı acagımda kasıklara kadar yandı. 28 yasındayım ve eklem kısıtlılıgı yasıyorum. kimse bir çaresini bulamıyor her gittiğim doktor bnbırsey yapamam deyıp hemen sallıyor. artık hayat benım için zorlasmaya basladı asırı derecede. ne yapmam gerekıyor. sol bacagımı dizimden 20 derece kadar bükebiliyorum. sag bacagımı ise yüzde 50 civarı. lütfen yardımcı olun. saygılar sevgiler. allah razısı olsun hocam.
Alıntı

İletişim

E : info@simetriestetik.com.tr
T : +90 352 235 44 66
F : +90 352 235 44 66

ico-homeSimetri Estetik | Merkez
Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu apt 105
Melikgazi, Kayseri

facebook
instagram
twitter
odeme kolayliklari3